2011: Šiandien prieš 29 metus
Trumpa frazė iš Wikipedijos
Death
1982 – Leonid Brezhnev, General Secretary of the Communist Party of the Soviet Union (b. 1906)
Taigis, taigis, kaipgis, prisimenu šį įvykį. Kaip sykis – tik-tik nuo spalio 1 dienos pradėjau dirbti institute ir štai numiro nemarusis gensekas Lavonidas Iljičius. Atvirai pasakius, tarp vyresniųjų kolegų vyravo pasimetimas, turėjom keletą rusakalbių komunistų-kolonistų, kurie netgi verkė. Laidotuves stebėjome aktų salėje per durnadėžę, vyravo slogi tyla. Buvo nujautimas, kad kažkas ĮVYKO. Ne tai, kad numirė šalies vadovas, bet ir pasibaigė tam tikra epocha. Kai leidžiant karstą duobėn nugriaudėjo pabūklų salvė, susidarė įspūdis, kad karstas įkrito duobėn. Ir mums tai tapo simboliu. Neiškart, nes to dar nesuvokėme. Paskiau laidojant kitus gensekus, karstą leisdavo nesuderindami su pabūklų salvėmis, kad nebūtų „įkritimo efekto“. Tiesą pasakius, paskui prasidėjo laikotarpis, pavadintas PPP (piatyletka pyšnych pochoron – prašmatnių laidotuvių penkmetis), kai su nedideliais laiko tarpais užsilenkė dar du gensekai – Andropovas ir Černenka. Bet tai jau nebebuvo toks sukrėtimas, kaip Brežnevo mirtis. Paskui atėjo Andropovas ir Sovietų Sąjunga pradėjo nenumaldomą riedėjimą pakalnėn.
vyravo mitas, kad jeigu Brežnevas mirs – bus karas. apie tai, kad numirė, sužinojau mokykloje vienas iš pirmųjų, nes turėjau blatą pas pionierių draugovės tarybos pirmininką. jis man pasakė pašnibždomis. naujiena, suprantama, buvo taip lengvai šokiruojanti. ir buvo taip curiously įdomu: „o kaip bus dabar?“
Na, tokio mito nesu girdėjęs, bet kažkur pasąmonėje, matant jo senatvinį bejėgiškumą, vis knirbėjo klausimas – „Juk JIS irgi mirtingas, kas gi ateis valdžion po jo mirties?“ Kad gyvenimas pasikeistų – tuomet nebuvo minčių – TSRS tuomet buvo biena, bet galinga.
Brežnevo valdymo metai – bene vienintelis daugmaž ramus gyvenimas per visą Lietuvos istoriją, turbūt todėl ir prisimenamas su tam tikra nostalgija. 🙂
Grumlinai, gal vietoj „Paskui atėjo Andropovas ir Sovietų Sąjunga …“ norėjai pasakyti ne Andropovas bet Gorbačiovas?
-› Adas – taip, būtent jo valdymo laiktotarpio stabilumo ir ilgimasi, kalbant „prie ruso buvo geriau“
-› Mandrius – galima ir taip, bet (kiek mano atmintis siekia 😉 ) būtent jau valdant Andropovui prasidėjo kažkoks erzelis beigi suirutė (antialkoholinė kampanija, produktų tiekimo sutrikimai etc) ir atsirado kažkoks jausmas, kad kažkas yra ne taip, kaip turėtų būti. Negalėjia pasakyti kas, bet pradėjo tvyroti kažkokia įtampa, nes valdyti vėl atėjo „senis“, ex-KGB vadovas, Vengrijos sukilimo malšintojas – vienžo, senoji gvardija, tačiau be tokio autoriteto, kaip Brežnevas (nežiūrint šaipymosi iš jo). Černenka buvo totalus nulis, paniekinamai vadintas „pedagogu“ dėl išsilavinimo. O Gorbačiovo valdymo pradžia tą įtampą kaip ir išsklaidė, nes prasidėjo „perestroika“, atsirado permainų viltis, tačiau su maistu, ypač provincijoje, pasidarė visiškai kūdai – 1987/88 studijabau Maskvoje, tai ten dar buvo nieko, apart eilių, o prie alkoholio išvis kažkas nenusakomo darėsi. Na, o viso to rezultatai žinomi…
… per Černenkos laidotuves sėdėjom pas kursioką Žvėryne, Paribio gatvėj ir juodai gėrėm. Buvo ir muzikos – vią laiką sukosi Chris de Bourgh „Moonligt and Vodka“ – prie tokio liūdno muzono joks mentas nekibo 🙂
http://www.youtube.com/watch?v=GSUFSDjPuv8
vodka – labai į temą 😉
man buvo dziugu(buvau pradinukas) ,nes nereikejo eiti i mokykla.o liudna – nes vietoj „labanakt vaikuciai“ir spokinoj noci malyshy“ rode durnadeze gedulinga simfonine muzika ir ‘kolonu rumus“ ,kur buvo pasarvoti gensekai.
bet tevu nuotaikos buvo sarkastiskos .ir per ta sakrazma as leptelejau klasej ,kad senis numire.tad per klases susirinkima aukletoja tevams subtiliai be konkerciu asmenu pasake kad „neplitikuotu“ prie vaiku….
is suagusiu kalbu supratau ,kad degtine pabarango,nes tetis baiginejo savo „grand karini projekta“ ir atvaziuodavo is maskvos svarbus asmenys ir ju „pamaloninimui“buvo dezemis perkama „maskovskaja“. vienas tuo metu sirdi glostydavo ,Kad svarbiems asmenims mes ir musu lietuva atodem kaip „vakarai“ -viena is sparuotu fraziu is to laiko -„juozas- ved vy zyviote v kapitalizme“.
Va-va – „u vas v Pribaltike počti ka na Zapade“ 😉
Kas link Andropovo- tasai iškart pradėjo „veržti gaikes“- pirmiausia darbo disciplinoje. Dieną – darbo metu tikrindavo kino sales ir knaipes. Dabar kai kas pasakoja, kad knaipėse situacija aferistai pasinaudodavo benderiškai- apsimetę kagebešnikais. Netikiu tuom.
Rašoma, kad būtent Andropovo asmeniniu nurodymu buvo sušaudytas Maskvos Jelisejevo gastronomo direktorius Berkutov. Visi šį signalą suprato :“ Eto serjiozno“
Panašu, kad tiesa, ypač kaip tik dabar žiūrint per rusų TV serialą „Gastronom Nr.1“
Taip, Andropovo „darbo drausmės“ kampaniją visi prisimena 😉 Ir tai, kad KGBšnikai pabandė kažkokią tvarką įvedinėti, tačiau/laimei nebespėjo
Andropovas parodė, kad valdžia tai jie, o tauta – tai mes.
Tos visos priemonės – paruošė Gorbačiovui dirvą. Nieko jis nebūtų pasiekęs be Andropovo 😆
Iš tikrųjų įdomu, kaipgi būtų buvę, jei ne Andropovo mirtina liga – savo laiku jis inicijavo 1956ųjų Vengrijos revoliucijos numalšinimą
Tas verdantis čiainikas būtų dangtelį nurovęs. Labai jau Andropovas kranelius buvo prisukęs 😉
Būtų vėl galėjęs sukilimą malšinti – pagal specialybę, tsakant 😀
Čaininkas gal dar nevirė – Gorbis įsiūbavo inakomyslije, tačiau blogėjanti ekonominė padėtis tikrai reikalavo kažko imtis
Dėl salvės R. aikštėje: tiesioginėje transliacijoje karsto trinktelėjimas buvo toks akivaizdus, kad per programą „Vremia“ 21:00 (specialiai pasigarinau televizorių) nesigirdėjo jokio trenksmo nei salvės…
Jooo, visi iškart šnekėjo, kad karstas iškrito, tai per pusdienį matyt priėmė sprendimą iškirpti garsą
Štai tas momentas. Sakyčiau su komedijos elementais.
http://www.youtube.com/watch?v=xWvtth79374&t=21m07s
Man beje priminė šitą:
http://www.youtube.com/watch?v=YaMekxWtSbQ
Prisižvygavo, vienžo… 😉
Šiandien ta pompa biškį juokingai iš tikrųjų atrodo
Indira Gandi,Jasiras Arafatas ir kitos „inostranyje delegaciji“ atejo padekoti uz dolerines injekcijas ;-).kazkaip aatkreipiau demesi,kad pagal staciatikiu kanonus laidojo- atidengta karsta i kapines inese.
Įdomus pastebėjimas dėl atidengto karsto, kažkaip neužfiksavau
http://www.youtube.com/watch?v=2KQSZXK9Dss&feature=related
Ačiū, liuks 🙂
Jaučiu nesugrąžinamo gyvenimo sugrąžintą tarpsnį. Tuos maršus ir man taip teko groti, tik Piteryje. Čebatų kvapas, legendinių trainoja arba saša iš tokios masės žmonių, įdomų koks kiekis būtų per visus litrais. Prisimenu kruvinus veidus nuo ypač kruopštaus šventinio skutimosi. Kilometrai raudono audeklo dekoracijose. Rekordinio dydžio komlyderiu portretai ant Dvorcovojos pastato, o tais laikais nebuvo biotualetų, kur dėtis, ir iš už portretų šimtai šiltų šaltinėlių garuoja šalia pagrindinės vadų tribūnos. Visko nesurašysi, bet ir neištrinsi NU BUVO. Šiandien kaip nuotikis……
Va-va… šiandien prisimeni ir truputį pasimeti – negi TAIP tikrai buvo?
Va: 🙂
http://gervazijus.files.wordpress.com/2011/12/clipboard0113.jpg
O fain, prisimenu šitą pranešimą