Kai kada galima išgirsti, jog savo laiku LEGO išleido kelis savo konstruktorių rinkinius, iš kurių galima susikonstruoti koncentracijos stovyklą. Internete galima rasti šių konstruktorių nuotraukų. Deja, deja, tai vienas iš mitų, kurie savo laiku padarė nemažą žalą LEGO įvaizdžiui. O viskas prasidėjo nuo lenkų menininko Zbygniew Libera, kuris mėgsta šokiruoti žiūrovą provokacijomis. Tad Libera sumąstė suderinti LEGO kaladėles, simbolizuojančias gerą vaikystę, su holokosto, vieno iš tamsiausių mūsų civilizacijos etapų, atminimu. Tai turėjo būti tikra provokacija. 1996 metais jis paprašė LEGO paramos, kuriant projektą. Ką jis rašė iš tikrųjų – nežinoma – gal kalėjimą, gal ligoninę – niekas dorai nežino. Autorius tik mini, jog idėja „vystėsi“.
Libera su savo kūriniu
Visas kūrinys – 7 dėžutės, rodančios įvairius koncentracijos stovyklos aspektus ir scenas. Galima tik įsivazduoti, kaip pasiuto LEGO atstovai, pamatę šį „šedevrą“, juolab kad ant dėžučių pukavosi užrašas „Šis darbas gavo LEGO firmos paramą“. Jie teigia, kad jei būtų žinoję apie tokią idėją – Libera nebūtų gavęs anei kaladėlės. Ir jie buvo teisūs, nes sugretinimas „LEGO-holokostas“ pradėjo nekontroliuojamai plisti pasaulyje. Švedijos žydų organizacijos, nepasidomėjusios tikrąja padėtimi ir manydamos, kad tai originalūs LEGO produktai, pakvietė boikotuoti LEGO gaminius. LEGO pabandė priversti Liberą pašalinti kūrinius iš apyvartos, tačiau Libera manė kitaip. LEGO iš pradžių ruošėsi bylinėtis, tačiau paskui nutarė, jog neverta afišuotis, o geriau viską nuleisti patyliukais.
Tam tikra prasme Liberai atsirūgo jo veikla – 1997 metais prestižinės Venecijos bienalės lenkų dalies vadovas pateikė jam ultimatumą – nedemonstruoti konclagerio. Menininkas protesto vardan atsisakė dalyvauti, skelbdamas apie cenzūros sugrįžimą.
* * *
Šiaip, žiūrint iš LEGO-fano pozicijų – mintis įdomi (nors ir diskutuotina), tačiau išpildymas neypač – modeliai gana primityvūs, naudotas dalių apipjaustymas, gręžimas ir klijavimas – tikras barbaras.