Feed on
Posts
Comments

Žmonių, tinginčių ar nenorinčių gilintis į istoriją, galvos pilnos jiems pateiktų gatavų mitų. Tie mitai ant mitų lipa ir naujus mitukus gimdo. O va susidūrus su tikrove, mitai garsiai ir skausmingai sprogsta.

20 Responses to “Trečiadienio mintis apmąstymui”

  1. Taškas parašė:

    Taigi, taigi, ką jau ką, o mitus tikrai mėgstam ir vertinam. Man atrodo, kad vienas jų- antra mūsų himno eilutė. Toks kuklutis pareiškimas.

    Atsikeltų tie didvyriai mūsų, oi…. geriau nebgalvot.

  2. day parašė:

    Sveiki Grumlinai. Tema įdomi visi kalba ir atrodo pilna pavyzdžių bet nuo ko pradėti. Nurodyk kryptį. Pvz: vykdoma švietimo reforma (mitas ar ne?) – o man ji visiškas fiasko.

    • grumlinas parašė:

      -> day – tiesą pasakius, nemėgstu kalbėti apie dalykus, kurių NĖRA. Ar tai būtų sniego žmogus, ar tai Lietuvos vidaus ar užsienio politika, ar tai medicinos ar švietimo reforma.
      Nors, kai rimčiau pagalvoji apier tai, tai sniego žmogus gal ir yra. Skirtingai nuo kitų čia išvardytų mitų.

  3. Paulius parašė:

    Bėda yra tame, kad tie, kurie „tingi ar nenori gilintis į istoriją“, nelabai ir susiduria su ta tikrove ir tuose mitų mituose ir miteliuose praleidžia visą savo gyvenimą. Nes jų siauras realybės tunelis neleidžia viską vertinti nuovokiau.
    Nesakau, kad mitai yra blogis, visa žmonijos istorija juk mitologizuota – gal tokia žmogaus prigimtis, bet reikia tai suprasti ir SVEIKAI vertinti.
    Kita vertus čia jau daug gilesnė diskusija kas yra mitas, o kas ne.
    Turbūt didžiausia bėda yra tame, kad mitai gimdo mitus ir tai pavirsta į grandininę reakciją. Pliusas tas, kad šiuolaikiniam info amžiuje daug lengviau gauti įvairios info ir paneigti tuos mitus, bet kaip ir rašiau, tam reikia noro, o jei noro nėra tai ir gyveni mitų pasaulyjeee

    • grumlinas parašė:

      -> Paulius – mitas yra visuomenės savigynos reakcija, daugeliu atvejų leidžianti konsoliduoti visuomenę, sudarytą iš tą mitą išpažįstančių asmenybių.
      Pvz. Mitas „Mindaugas – karalius, sukūręs Lietuvą iš tarpusavyje besiniovusių genčių“. Iš tikrųjų galvažudys ir nusikaltėlis, jei paanalizuoti jo veiklą iš tikrųjų. Tačiau – karalystės nekuriamos gražiuoju, priešai netampa draugais. Arba tu, arba tave – ir visa aritmetika. Latvijoje ir Estijoje neatsirado savų mindaugų – ir jų istorija visai kitokia. Asmeniškai man Mindaugas – Lietuvos kūrėjas, daręs tą tam laikmečiui turimomis priemonėmis. Bet ne mitologinis gerulis 😉

      • day parašė:

        Mitas (gr. μύθος – pasakojimas, padavimas) − kolektyvinis liaudies fantazijos kūrinys, kuriame per konkrečius personažus ir sugyvintas būtybes apibendrintai atspindima tikrovė.
        Citata iš Vikipedijos.
        Gal aš klystu, bet visuomenėje lyg ir negatyvi nuomonė apie mitus. Bet apibūdinimas vikipedijoje byloja, ką kitą netgi gražu
        Gal mes čia kalbame apie netikrus mitus, arba dirbtinius……..

  4. scania parašė:

    Žmonių, nesigaudančių inžinerijoje, galvos pilnos mitų apie automobilius ir vairavimą. Niekas neveda jokios statistikos, kiek žmonių sugadino mašinas neteisingai elgdamiesi, ar kiek žmonių neteisingai vairuodami patys pakliuvo į bėdą – ir kiek tuose nuostoliuose yra mitų kaltės.
    O pas mane galvoje – pilna mitų apie istoriją, literatūrą, ir kitokias kulinarijas 😀
    Kartais galvoje nesunkiai telpa vienas kitam prieštaraujantys mitai – ir nieko, tegu būna, kol nesipyksta 😀
    Gražu, kai jie ten sproginėja it muilo burbulai 😉
    Mitai nekliudo – kol jais netiki 😉

  5. day parašė:

    O vistik (aš įkyrus) turbūt mes neteisingai naudojame arba suprantame mito sąvoką, ar žodį. Vėl cituoju: „Mitai susiejami su dvasiniu arba religiniu bendruomenės gyvenimu, palaikomi valdovų arba dvasininkų. Kai šis ryšys prarandamas, pasakojimai praranda savo mitologines savybes ir tampa pasakomis.“
    Nes man vis kliūva ir kliūva. Neviskas mitai ką mitais vadiname.
    Ne visi stogo langai yra Velux, bet dažniausiai stogo langai vadinami Velux-ais…….
    Gal aš klystu garsiai mastydamas…………..

    • grumlinas parašė:

      -> day – „Mitai susiejami su dvasiniu arba religiniu bendruomenės gyvenimu, palaikomi valdovų arba dvasininkų.“ – nors čia kalba eina apie klasikinius mitus, tačiau ir šiuolaikiniai mitai atitinka šį apibrėžimą, nes valdovų/politikų užsakymu dvasininkai/istorikai gamina mitus, skirtus pateisinti vienokius ar kitokius veiksmus/idėjas. Pvz, mitas apie Žečpospolitą „od morza do morza“ tik užgimusiai tarpukario Lenkijos valstybei reiškė karus su Rusija ir Ukraina, siekiant prasiveržti iki Juodosios jūros.

  6. Adas parašė:

    Na, nereikia čia, gėrė tie mūsų modifikuoti arkliukai tą sūrų Juodosios jūros vandenį, oj kaip gėrė. 😆

    • grumlinas parašė:

      -> Adas – gėrė, gėrė, ale viskas baigėsi viso labo tik kibinų ir čenakų įtraukimu į mūsų meniu 😉