1901 – gimė Mečislovas Gedvilas, Lietuvos TSR partinis veikėjas, laisvamanis (m. 1981)
Tiesą pasakius, apie M.Gedvilą sovietmečiu beveik nieko negirdėjome, išskyrus keletą labai bendrų frazių apie jo veiklą pradiniame LTSR etape. Psio, totali tyla be jokių paaiškinimų. Ir tik dabar viskas paaiškėjo iš vieno sakinio:
1956 m. sausio 16 d. atleistas iš LTSR Ministrų tarybos pirmininko pareigų už per daug savarankišką politiką, LKP nurodymų nepaisymą.
Yep, ir žmogus iš Olimpo nukrito Žemėn… Tiesa, 1957-1973 buvo švietimo ministru, bet čia jau tik pro forma, nes 1956 jis buvo švysteltas ir iš partinės vadovybės.
Taip kad kai kalbame apie Gorbio „pereroiką“ – pradėti ją nebuvo lengvas dalykas, nes reformatoriai gan greit būdavo išreformuojami iš pareigų 😉
…nu negirdėjome todėl, kad pokariu tai buvo vienas pagrindinių šaudytojų ir trėmėjų, va gal todėl ir buvo atleistas – kaip atidirbęs ir prisidirbęs. Kažkur mano maketuotų knygų archyve mėtosi fotkė, kaip Gedvilas pasirašinėja popierą turinčią mus nutįsti į šviesų rytojų SSSR sudėtyje…
Galimas variantas, kad tavo minėti Gedvilo „nuopelnai“ir šiaip stalinistinis mentalitetas buvo priežastis jį nubuksuoti. O kepurikę nubuksavimui uždėjo tradicinę – „otklonilsia ot linii partii“ 😉
„1957-1973 buvo švietimo ministru, bet čia jau tik pro forma…“
Kam pro-forma, o kam ir nevisai. Augau mokytojų šeimoj, žynoce, tai ta pavardė kažkaip gana smarkiai įsiminė iš vaikystės. Musėt, būdavo linksniuojama pakankamai dažnai. 🙂
Žmogėnas 16 metų ministeriavo, ilgai. O amžinos „švietimo reformos“ mūsuose- ne tik šios dienos aktualija, jos vyko visada. Ir visad buvo keikiamos, ir visad buvo siejamos su ministerio vardu.
Na,aš irgi augau pusės mokytojų šeimoje, ale kažkaip diskusijų nebuvo 😉