Feed on
Posts
Comments

Vakar mirė buvęs Lenkijos prezidentas armijos generolas Voiciechas Jaruzelskis.
Pamąsčiau, kaip šis žmogus kažkada išmanevravo Lenkiją iš gresiančios sovietinės agresijos. Juk politikoje nėra moralių žmonių, politika užsiima tik tie, kas nebijo, esant reikalui, susitepti rankas krauju, jei to pareikalauja valstybės interesai. Nes valstybė, netgi pati demokratiškiausia, visad veikia pagal „mažiausios blogybės“ principą.
1981 m. gruodžio 13 d. tuometinis Lenkijos jungtinės darbininkų partijos CK 1-as sekretorius ir Lenkijos Liaudies Respublikos ministrų tarybos pirmininkas generolas Jaruzelskis įvedė karinę padėtį, internavo tiek „Solidarumo“ lyderius, tiek buvusius LJDP vadus, ir jėga numalšino bet kokius bandymus destabilizuoti padėtį Lenkijoje. 1981-1983 m. buvusios karinės padėties metu žuvo >100 lenkijos opozcijos aktyvistų. Atrodo, diktatorius? Tačiau būtent jis atkakaliai priešinosi sovietinės kariouomenės įvedimui į Lenkiją (pažįstami atsargos karininkai vėliau pasakojo, kaip visą 1981-ųjų vasarą praleido Kaliningrado srityje kovinėje parengtje, netgi nakvojo po tankais). Juk vargu bau šita sovietinė agresija būtų palyginti taikinga, kaip 1968-ieji Čekoslovakijoje, greičiau tai galėjo būti 1956-ųjų Vengrijos variantas.
O vėliau – 1986 m. jis paskelbė amnestiją opozicionieriams, 1990 m., vos metus pabuvęs Lenkijos Respublikos prezidentu, leido įvykdyti laisvus visuotinius Lenkijos prezidento rinkimus, kuriuose pats nedalyvavo ir kuriuose nugalėjo Lechas Valensa.
Taip kad Anapilin išėjo sudėtinga-prieštaringa asmenybė.
O ir su Lietuva šioks toks jo ryšys yra 😉

11 Responses to “a.a. Wojciech Jaruzelski”

  1. Rytis I parašė:

    Na jo, sudėtingas klausimas. Iš vienos pusės tada buvo aišku, kad nieko blogiau už rusų tankus būti negali. Iš kitos – kaži, ar galima buvo tiksliai numatyti, kuom baigsis savos kariuomenės pastatymas prieš tautą. Nes juk vėliau, 91-aisiais, – panašus scenarijus su GKČP sužlugo. O kas būtų, jei kariuomenę būtų į gatves išvedęs Janukas?.. Vienžo, neturiu atsakymo. Aišku viena: įvesdamas karinę padėtį, Jaruzelskis ne tik gelbėjo šalį nuo intervencijos, – bet ir režimą, bei savo kailį. Nes jo deportacija su šeima į rytus jau buvo suplanuota. Ir antra aišku, – na 95% tikimybės, – kad karinė padėtis savo jėgomis buvo įvesta glaudžiai derinant ir gavus „dobro“ iš Maskvos. Va tada ir lieka trečia, kas nelabai neaišku: kiek Jaruzelskis tuomet buvo savarankiškas ir kiek turėjo laisvės „manevrui“…

  2. Edgaras parašė:

    Įdomu yra tai, kad jei sovietinė kariuomenė būtų užėmusi Lenkiją, o tuomet iš ten padėjusi Vokietijos komunistams laimėti savąją revoliuciją (kuri, buvo sutrypta), tuomet labai tikėtina, kad istorija būtų buvusi visai kitokia. Labai tikėtina, kad nei Stalinistinės represijos, nei gulagų nebūtų buvę…

  3. Edgaras parašė:

    Ups, truputį supainiojau metus ir generolus. Atsiimu savo žodžius. 🙁

    • Rytis I parašė:

      niekis, – kokis 60 metų paklaida istorijai nepaklaida 🙂

  4. Taškas parašė:

    Prieštaringai velionį vertino ir patys lenkai. Teismuose.
    Nors akivaizdu, jog ne tik Lenkija būtų visai ne tokia, jei būtų įvesta „Varšuvos sutarties“ pajėgos(=КГБ)…

    • Rytis I parašė:

      Nereikia pamiršti, kad tuo metu sovietai dar taškėsi Afganistane. Tad kariuomenės įvedimas Lenkijon galutinai užbrauktų diplomatijos pastangas išlaikyti kokias nors pozicijas. Įtariu, kad dėl šitos priežasties patys rusai labiausiai nenorėjo intervencijos ir ieškojo visų kitų sprendimo būdų. Juolab, kad berods pas lenkus jų „voisko polskoje“ visdėlto buvo pakankamai gerbiama tarp žmonių (jos nesiuntinėjo po tarptautinius konfliktus) ir bei turėjo pakankamai resursų. Taip kad kariuomenės įvedimas Lenkijon galimai tik dar labiau pagreitintų imperijos byrėjimo procesus, būtų žymiai didesnis pasipriešinimas ir aukos, bet niekas iš principo kitaip nebūtų susidėlioję. Nu čia – kas būtų, jei būtų…

    • grumlinas parašė:

      Kiek buvo teismų – Jeruzelskis buvo išteisintas arba bylos nutrauktos. Bo buvo aišku, kad aplinkybės vertė elgtis taip, o ne kitaip. Nes būtent „broliška pagalba“ kabojo kaip Damoklo kardas. Analogiškai gi lenkai 1970m. patys susidorojo su laivų statytojų protestais, nes turėjo Čekoslovakijos pavysdį