Lietuvos Kariuomenės dienos proga su bendradarbiais-kariškiais aplankėme atsinaujinusį Kauno tvirtovės IX forto muziejų. Esu buvęs ten kažkada privaloma tvarka dar sovietmečiu vieną kartą. Dabar gi ten kur kas didesnis akcentas dedamas karinei-istorinei temai, plius atidaryti lankymui atrenovuotas puskaponieris ir dalis požemių (šitie lankomi tik su gidu).
Nuolaidų bilietams negavome, 3 EUR kožnam, na bet OK. Plius gidas 10 EUR.
Viskas prasidėjo tiesiog dar be gido apžiūrint memorialo muziejų, kur man pats įdomiausias dalykas buvo tarpukario Lietuvos Topografijos Skyriaus karininkų, 1939-1940 m. demarkavusių Lietuvos-TSRS sieną, fotkė. Po pusmečio tos sienos nebeliko…
Pats IX fortas apžiūrimas jau su gidu, ir turėjome tikrai gerą gidą.
Pirmas etapas – apie Kauno sunkiųjų darbų kalėjimą, aplankant pasimatymų namą.
Tada – rekonstruotas dviejų aukštų puskaponieris, paskirtas Kauno tvirtovės ir IX forto istorijai. Schemos, pabūklų modeliai etc. Liuks. Labai įdomi elektrifikuota Kauno tvirtovės schema – must to see.
Iš puskaponierio perėjome į kareivines, ten išplėstinė Kauno sunkųjų darbų kalėjimo, NKVD kalėjimo ir nacių įsteigto mirties fabriko ekspozicija. Kai kurie dalykai sunkiai suvokiami protu, nors jie ir buvo.
Iš kareivinių centrine poterna nuėjome iki centrinio kofro (daug kur klaidingai vadinamo centriniu kaponieriumi), pakeliui sustodami ties šuliniu, pabūklų garažu ir šaudmenų sandėliu. Pabūklu garaže stovi lengvosios 1878 m. pavyzdžio 87 mm patrankos maketas 1:1 ir originalūs sovietiniai pabūklai: 76 mm patranka Zis-3 ir 122 mm haubica M-30, bet šios neturi nieko bendro su tvirtove, tiesiog ten yra ir nedidukė sovietinės karybos ekspozicija. Šaudmenų sandėlyje nepasirašiau ant lipimo kopėčiomis į stebėjimo postą 😉
Centriniame kofre apžiūrėjome kovos pozicijas, tikrai įdomu pamatyti, kaip gi tas griovys būtų ginamas.
Labai įdomus dalykas – ėjimas virš 100 m ilgio kontreskarpinės sienos galerija nuo centrinio kofro iki kairiojo. Galerija siaura, apšviesta tik per ventiliacines angas krentančios šviesos, įspūdis puikus.
Kairysis kofras panašus į centrinį, tik žiūri į kitrą pusę.
Iš kairiojo kofro kairiąja poterna pro šaudmenų sandėlį nužygiavome iki pabūklo garažo ir ten išėjome laukan. Pakeliui dar įdomus dalykas – siauruko, kurio trasų 1PK metais visur pritiesė vokiečiai, vėžės fragmentas.
Norintys pamatyti ŽYMIAI daugiau fotkių – žiūri Flickr fotogaleriją.
Vienžo- pasižmonėjote,pasifotkinote,pažioplinėjote…bet Citroën’ų nematėt…:(
Ne viskas iš karto, mielaskaliega, ne viskas iš karto 😉
Šiiap darbe yra 3 citro, vienas neseniai išėjo, tačiau dar vieno ieško ir dar vienas svajoja 😉
Tekstas ne kožnam pabažnam ir ne civiliokams , tiems teks goooglinti:
atrenovuotas puskaponieris
kontreskarpinės sienos
centrine poterna nuėjome iki centrinio kofro (daug kur klaidingai vadinamo centriniu kaponieriumi).
Pabūklu garaže
*********************
Pagoglinau pirmą, maždaug „smotriš v knygu, vidiš figu. 🙁
“ Šaudmenų sandėlyje nepasirašiau ant lipimo kopėčiomis į stebėjimo postą“ ????? 🙂
mhmmm… reiks kokį IX forto aprašymą sudėliot 😉