2011: Šiandien prieš 150 metų
Trumpa frazė iš Wikipedijos:
1861 – Birth: Mehmed VI, Ottoman Sultan (d. 1926)
Kažkiek keista suvokti, kad šis regis neypatingas rytietis su ūsiukais yra paskutinis valdovas imperijos, kuri pragyvavo daugiau kaip 600 metų (1299-1923), kuri suvienijo didžiąją dalį tuometinio islamiškojo pasaulio, kuri sunaikino Bizantijos imperiją ir kuri savo laiku grąsino visai Europai islamo įsigalėjimu. Šiandieninė Turkija (o ir visas islamiškasis pasaulis) pakolkas tėra blankus atspindys to, kas buvo Otomanų imperija savo klestėjimo viršūnėje. Bet… visos imperijos pasmerktos žlugti. Ne išimtis buvo ir ši, pribaigta Pirmojo pasaulinio karo, kuriame otomanai pasirinko ne tuos sąjungininkus.
Hmmm… labai savotiškai gavosi – įrašas iš 2009 metų taip pat kalba apie imperijų žlugimą. Panašu, kad reikėtų parašyti tipo nedidelę studiją šia tema 😉
2009: Šiandien prieš 225 metus
Trumpa frazė iš Wikipedijos:
1784 – American Revolutionary War: The United States ratifies a peace treaty with Great Britain.
Gražus skaičius: 15×15=225 😉
Perskaičiau apie įvykį ir pagalvojau, kokia gi istorijos ironija ir kaip ta istorija gali pakeisti valstybių likimą. Juk kadaise Didžioji Britanija kūrė kolonijas Šiaurės Amerikoje, ten kėlėsi gyventi žmonės, kurių palikuonys nutarė nebepaklusti karaliaus įsakymams, o patiems spręsti savo likimą Jungtinėse Amerikos Valstijose. Nepriklausomybės karas, pasibaigęs kolonistų pergale ir taikos sutartimi. Po to ilgą laiką niekas rimtai nevertino Amerikos, nes britų didybė rodėsi nepajudinama. Kol staiga per Pirmąjį pasaulinį karą paaiškėjo, kad užgimė naujas gigantas, kuris bus vienu iš pasaulio valdovų. O dabar – turintis ambicijų būti vieninteliu. O britai? Ką britai – plaukia amerikiečių politikos kilvateryje lyg kokie lietuviai, tik didesni 😉
Rimčiau – kadaise rašiau, kad imperijos visada subyra. XX amžiuje subiro daugybė imperijų, ilgalaikių ir trumpalaikių: vokiečių, turkų-otomanų, austro-vengrų, olandų, japonų, britų, prancūzų, rusų… Man kai kada susidaro įspūdis, kad stebime JAV transformaciją, tik va kas iš to gausis – neaišku. Bet įdomu.
Romos imperija nesubyrėjo. Mes joje gyvename.
Vo gerazzz… *pakraipęs galvą* …biškį plačiau apie šį fenomeną paprašyčiau 😉
Paruošiu ilgesnį straipsniuką pas save ta tema.
OK, įdomu bus paskaityti
Kiek man žinoma iš istorijos- Roma nebuvo atkakusi iki Baltų( tada dar Lietuvos nebuvo). Nebent koks Palemono prosenelis…
-> Voldemaras – buvo, buvo, juk negriausim tokio gražaus mito 😉