2011: Šiandien prieš 113 metų
Trumpa frazė iš Wikipedijos:
1898 – (birth) Kurt Tank, German aeronautical engineer and test pilot (d. 1983)
Besidomintiems 2PK aviacija puikiai žinoma lėktuvo markė „fokevulfas“ (Focke-Wulf ) 😉 Tiesą pasakius, nebuvo aviakonstruktoriaus tokia pavarde, o dalį „fokevulfų“ kūrė būtent Kurtas Tankas. Tarp jo kūrinių – vienas geriausių vokiškų 2PK laikotarpio naikintuvų FW.190/Ta.152. Po karo jam teko padirbėti Argentinoje ir Indijoje, kadangi Vokietijoje gana ilgokai nebuvo konstruojami kariniai lėktuvai.
Man asmeniškai įspūdingiausias keturmotoris FW.200 Kondor, kuris savo laiku juodai virkdė sąjungininkus Atlanto vandenyne, žvalgydamas jų konvojus ir pranešdamas apie tokius pastebėtus taikinius vokiečių povandenlaiviams. O tada konvojų laukė negailestinga medžioklė… Ir tik JAV įstojimas į karą ir daugybės papildomų apsaugos laivų prijungimas prie konvokų leido paversti niekais visas vokiečių pastangas nutraukti krovinių gabenimą per Atlantą.
Kurto Tanko kūrybinis palikimas (po nuotraukomis nuorodos į Wikipediją)
FW.44
FW.56
FW.58
FW.200
FW.190
Ta.152
ta.183
2009: Šiandien prieš 427 metus
Trumpa frazė iš Wikipedijos:
1582 – Pope Gregory XIII announces the Gregorian calendar.
Ir ką galima pasakyti šia tema? Galbūt tai, kad mūsų naudojamas Grigaliaus kalendorius leido išspręsti kai kurias problemas laiko skaičiavime, su kuriomis iki šiol tebevargsta Julijaus kalendorių tebenaudojančios kelios pravoslavų cerkvės („kad mamai būtų blogiau – persišaldysiu gerklę!“). Na, ir tiesiog įdomybės dėlei – į carinės Rusijos sudėtį įėjusioje Lenkijos Karalystėje galiojo Grigaliaus kalendorius. Dalis sienos tarp Rusijos Imperijai tiesiogiai pavaldžios Kauno gubernijos ir Lenkijos Karalystės sudėtyje buvusios Suvalkų gubernijos ėjo Nemunu prie Kauno. Aleksoto tiltas per Nemuną, jungęs šias gubernijas, buvo vadinamas ilgiausiu tiltu pasaulyje, nes per jį pervažiuoti iš Kauno į kitą Nemuno pusę reikėję 13 dienų – toks buvo skirtumas tarp šitų kalendorių.