Kažkur kažkada matyta idėja, kurią prisiminiau, perskaitęs klausimą. IMHO visas tas kniaukimas apie piratavimo žalą nevertas išvalgyto kiaušinio lukšto – sulig momentu, kai kūrinys išeina iš autoriaus rankų – jis tampa visuomenės nuosavybe. Jei jis to vertas. Tačiau autorius nepraranda savo kūrinio, skirtingai nuo vagystės, kur savininkas netenka turto. Todėl piratavimo negalima traktuoti kaip paprastos vagystės. Kaip? Va šitą klausimą reikia ir svarstyti suinteresuotoms pusėms.
P.S. Neskatinu piratavimo nei vagystės. Tiesiog parodau skirtumus tarp šių reiškinių, kad juos traktuoti skirtingai. Nes mane knisa visokių „autorinių teisių gynėjų“ tauškalai, kai painiojamos dvi elementarios sąvos. Tie tuščiagalviasi vargu ar suvoktų skirtumą tarp pirato ir kaperio 😀
Kodėl piratavimas nėra vagystė
Kov 14th, 2009 by grumlinas
Pabandyk tai Simanavičiui įrodyt 😀
Dar vienas skirtumas:
Jei „šeimininkas/vagis“ poroje šeimininkas džiaugiasi, kad vagis nesidomi jo daiktais,
tai „šeimininkas/piratas“ poroje – pirato nesidomėjimas šeimininko dalykais naikina patį šeimininką 😀
-› Mantas – o kas tas Simanavičius, kad jis spręstų apie tai?
-› scania – būtent, jei tavęs nepiratauja – greičiausiai pagaminai niekam nereikalingą š…
Su autorių teisių pažeidimais kovojančios Lietuvos Antipiratinės veiklos asociacijos (LANVA) pirmininkas Vytas Simanavičius.
Hmm, įdomi teorija, tik kaip scania paminėjo pirato nesidomėjimas produktu šeimininką varo į nuostolius, galbūt galime traktuoti taip kaip „prekė pagaminta, bet jos niekas neperka“.
Aš čia neperseniausiai varčiau tokią ale nemokamą spaudą, ten buvo šnekama apie nemokamą muziką ir panašiai.
Vieni sakė, jog muzika negali būti nemokama, kiti sakė, jog tik nemokama muzika valdys pasaulį.
Grupės ir atlikėjai ant duonos ir vandens turi užsidirbti grodami koncertuose gyvai, šiai nuomonei aš pritariu labiausiai.
Ir vis dėlto nors tavo schema viską iliustruoja, mano galva, klausimas lieka atviras kas yra piratavimas.
Piratavimas – tai yra teisingos kainos nustatymas už muziką.
Niekas nesiruošia mokėti tokių pinigų, kokių prašo pardavėjai (nepasakiau „muzikantai“!) – kiek albumų per visą istoriją yra vertų 60 litų?!
Nors yra ir muzikos, kuri galėtų būti pelninga – sutikčiau mokėti, kad Rad*io niekur niekas negrotų 😀
Asmeniškai – legaliai pirkčiau kokius tris albumus. Ir tik todėl, kad tą muziką pamėgau persirašytą iš kitų įrašų. Tai būtų:
1. Offspring „Smash“
2. ir
3. šitie du atsargai, gal kas dar patiks 😀
-› Mantas – a, aišku, tai tas, kuris dar nesuvokia, kad džinas išsprūdo iš butelio ir jo ten nebesuvarysi. Tegu stengiasi – yra, kur vystytis tai durnelių prieglaudai – va, per valstybės iškilmes giedamos „Tautiškos giesmės“ dar mokesčiu neapdėjo 😀
flibustjerus dar pamiršai 🙂
Scania, muzikos už kurią norėtųsi man sumokėti po dvidešimt lt ir daugiau tikrai yra.
Viską lemia ne tik skambesys, bet ir apipavidalinimas bei kiti niuansai.
Sutinku 100 proc., jog albumą galima išgirsti tik nelegaliai ar iš radijaus 🙂 ar iš interneto platybių…o tik po to nusipirkt.
Juk niekas nepirks katės maiše…
Ir dar nelabai į temą buvo tokia grupė „Pieno lazeriai“.
Jie ėjo, mynė LT leidybinių kompanijų duris, kad savo niekingą albumėlį galėtų išleisti, bet jiems visi sakė neleisim, nes NEPELNINGA.
Išsileido albumą Vokietijoje, LT firmelės priverstos licenziją iš vokiečių pirktis.
Tos leidybinės kompanijos ir visokių teisių ir apsaugų kompanijos nežiūri nei atlikėjo, nei klausytojo, joms tik įdomu PELNAS ir dar nubausti tuos, kurių nespėjo aprūpinti produkcija.
Čia maždaug mėsos pritrūko parduotuvėje, tai iš kaimo atsivežiau, tai dabar dar baudą turiu mokėti, kad ne parduotuvėj pirkau…
Autorinių teisių saugotojai skriaudžia ir klausytojus, ir autorius 🙂
Tik klausytojai kaunasi piratavimu, o autoriai … Autoriai gina savo skriaudikus 😀
Retas kuris išdrįsta pasakyti „Ne“, nes gi atsilieps tarnyboj… 😉
Nemanau, kad tai kokios baimės yra.
Tiesiog autoriai irgi nenori atsisakyti kažkurios dalies litų, kuri nubyra įrašų kompanijoms.
Aš tai labiausiai vertinu kai atlikėjas yra kartu ir autorius, nes kai pats nekuri, o dainuoji papais, reikia daug daug miestelių Lietuvos aplankyt, kad pragyvent galėtum 🙂
> teisingos kainos nustatymas už muziką.
Aha, tik va kodėl vokiečių reicho atliekamus karinius maršus LATGA „ekspertai“ įvertina po 3 Lt (nors kaži ar jie tikrai gina jų autorystę)? Beje, po to jau kai paduoda civilinius ieškinius, padarytą „žalą“ įvertina nebe 3, o 9 Lt – ar ne šaunus „gynėjų“ biznis? 🙂
Šiaip LATGA veiklos metodai nuo elementaraus reketo mažai skirtumų tetturi, tiesiog jų „stogas“ valdiškas
Kodėl klausyti per radiją yra legalu, o tą pačią daina klausyti vėliau – piratavimas? Daina pasikeičia?
Beje, dėl radijų – kas moka ten – ar radijos, kad leidžia muziką, ar autoriai, kad juos reklamuoja?
O piratas, ar jis daro žalą, jei parsisiuntė, bet neklauso?! Tik nesakykit, kad visą muziką, kurią turit – klausėt! Praktiškai visi turi tokių – „gera muzika, kada vėliau paklausysiu“ (praktiškai tas vėliau neateina niekad) 😀
-› scania – įdomūs tie tavo klausimai, tik IMHO LATGAos atsakymas į juos būtų paprastas – MOKĖK BAPKES NEKLAUSINĖJĘS! 😉
O šiaip moka ir radijos, kad groja visokius Rad*ius, ir visokie kabakėliai, kad leidžia radijas lankytojams pralinksminti.
O piratas daro žalą visada – net pagalvojęs, kad gal reiktų parsisiųsti va šitą ir šitą
biški gal ne į temą, bet kas tas „Rad*ius“ ?
Man va ir įdomu, kodėl įteisintas tas LATGA reketavimas, jie gal vokelius padalija kam reikia, ar kaip?
> Beje, dėl radijų – kas moka ten – ar radijos, kad leidžia muziką, ar autoriai, kad juos reklamuoja?
Turbūt, moka visi 🙂 net ir mikruškių dušmanai, net ir kavinės, už tai, kad teoriškai muziką transliuoja 🙂 gerai dar, kad per už per gimtadienius draugams paleistą radiją susimokėt LATGAI nereik…
…kaži, kirpyklos irgi moka už „Ruskajie radio“ transliacijas?
-› kukumalu – RadŽius 😉
-› Marius – yra įstatymas dėl intelektualiosios nuosavybės (ar kaip ji ten) autorinių teisių apsaugis (ar kažkas pan.), kuris ir pritaikytas LATGA reketui įteisinti.
O dėl Russkoje radio – tai LATGA turėtų primokėti klausytojams už moralinę žalą ir (beveik) fizines kančias
Na tai aš žinau apie tą įstatymą, bet kodėl privilegijuota būtent ta kontora, būtent tie tipeliai, o ne kas nors kitas? man turbūt irgi patiktų turėt tokį versliuką – jokios konkurencijos, tik eini, visiems grasini, gąsdini, pinigėlius renki…
> Russkoje radio – tai LATGA turėtų primokėti klausytojams už moralinę žalą ir (beveik) fizines kančias
Aš tai pamislijau, kad kitąsyk kirpykloj po visko matyt paprašysiu nuolaidos… nes po to dar gerą valandą galvoj ūžia „vsio budiet charašo“…
Darbe groja Lietus. Perdien paklausiau, ir gera mintis kilo – jei visiškai nepirkti lietuviškos muzikos, neklausyti ir nekomentuoti – gal bankrutuotų tie visi muzikos darkytojai? Gal liktų tik keli muzikantai, kurie be muzikos gyventi negali – tai tie ir kurtų 🙂
Pop muzika seniai ne menas, o amatas. Kokios dar autorinės teisės!
Šūdpopsis yra skirtas vidutinio litwino „dvasiniams“ poreikiams tenkinti. Todėl visas šitas valinskinis mėšlas a la Rad*ius ar Mino srūva iš durnadėžės. Kitas dalykas – koks poreikis – tokia ir pasiūla. Deja 🙁
Jau įsivaizduoju marškinėlius su užrašu „neklausau lietuviško popso“ „prasta muzika kvailina“ „pagal protą ir muzika“ ir panašius 😀
Nepatriotiška – apskritąja prasme, ir visiškai patriotiška iš esmės 🙂
Jei tai būtų amatas, tai būtų kažko verta. Dabar gi, vadinamoji muzika yra gaminama – be jausmų, be klausos, be gabumų… vien tik reklama, marketingas belikę, bet tai atsiprašau, kuo tai susiję su Muzika?
-› Marius – su Muzika tai nieko bendro neturi, tai tiesiog nesusipratimas
Prakalbom apie LT muzikinę padangę, tai man yra įstrigę ŽAS grupės žodžiai apie muzikos gaminimą.
Juk šie veikėjai kažkada grojo „gyvai“, o poto pradėjo štampuot albumus.
Man patiko jų požiūris.
Tipo atsidarai programą paspaudi kelis mygtukus, paspaudi start ir žiūrėk jau turi dainą, o jei perka kodėl negamint?
-› benamis – gamint galima, tik vat kaip su menininko savigarba? Jei jos nėra – joks tu ne menininkas/kūrėjas, o elementarus amatininkas iš manufaktūros, kapojantis vielą smeigtukams
dėl marškinėlių – ką užmiršot klasikinį „popsas užknisa juodai“ pas Mamontovą? 🙂 Kažkuriais tai metais nustojau siųstis muziką ir ėmiau klausytis parsiųstos. Iki šiol dar nebaigiau 🙂 Kažin kada buvau didesnis piratas?
-› vyr – na, aš irgi neturiu realių šansų perklausyti visą parsisiųstą muziką 😀 Nors realiai žmogus atsirenki kažkiek pažįstamesnės ir po to darai loop 😉
@Vyr – klasikinio užrašo neužmiršom, tik nepiratavom, o savo susriegėm 😀
Ot pritaikiau kodeksą 😀 😀
Šiaip visas kopiraigtas sugalvotas amerikos kad pinigus lengviau gaminti būtų, piratavimas dar nieko, o patentai kurie neleidžia tau gamintis vaistų nuo mirtinų ligų? Visa tai vieno ir to pačio grimasos. Manau baigsis šitas nonsensas apie teisę į savo kūrybą. Aš pvz esu ne vieną open source programą parėmęs ir elektroninį muzikantą kuris tikrai neuždirba daug.
Dėl muzikos kiekio tai tikrai nėra šansų perklausyti: 500Gb ir vis daugėja, bet aš jaučiu malonumą kad ją gali atsisiūsti kiti ir paklausyti.
-› Sistem – 500Gb – aš tai vadinu žiurkėno instinktu – kaupti+kaupti+kaupti 😀 Muzikos gal tiek neturiu, bet visokio kitokio gėrio irgi prisirinkę yra
Man labai gaila, kad ant svieto dar yra tokiu zasinu kaip autorius.
isivaizduok, tu sukuri daina. irasai ja. ir zinai, kad tos dainos „pardaviimas“salygoja tavo maisto kieki tavo namuose. netgi ne tik maisto, bet ir tavo zmonos bei tavo vaiku geroves, tavo galimybes sumoketi uz buta ir t.t. isivaizduok ir tai, kad tavo daina – potencialus hitas, kuris turetu buti perkamas tobulai…bet atsiranda kazkoks romas, tomas, domas ar ilonas, kuris susieta su chebryte pinigu, nusiperka tavo daina ir pasharina ja liaudziai internete. o tu sau esi tikras muzikantas, kuris gyvena grynai is kurybos. tad uzuot nusipirke tavo daina simtai zmoniu, ja nusiperka tik 5. tu uzuot gaves 800 litu gauni 40. ir gyveni toliau…kuri ir visai nesistengi uzdirbt. nes pats pateisini sumauta piratavima.
-› L. – man labai gaila, kad ant svieto dar yra tokių gaidžiukų, kaip komentatorius.
primo: matau, kad nesugebėjai perskaityti mano posto iki galo, nes po paveiksliuku yra paaiškintas mano požiūris į piratavimą ir vagystes.
secundo: parodyk man artistą, kuris gyvena vien iš įrašų. Geriausiu atveju iš įrašu jie prisiduria alui, nes gyvena iš koncertų.
tertio: atidžiai pasinagrinėk, kas instaliuota tavo kompiuteryje ir susiskaičiuok piratines programas. Tada ir tik tada, kai jų skaičius bus lygus nuliui, turėsi teisę putoti ant „vagiančių“
quarto: postas ir komentarai nukreipti iš esmės prieš plėšikišką LATGA politiką, kuri karts nuo karto išmeta tokias idėjas, kad reiktų apmokestinti autoriniu mokesčiu vaikų dainuojamas dainas mokykloje. Būtent tokia LATGA idiotų politika ir sukelia alergišką požiūrį į legalumą.
@L – iš vienos dainos net Bitlai nebūtų pragyvenę. Kurk pastoviai hitus, koncertuok – o muziką pats „šarink“ internete – kad žmonės eitų į tavo koncertus!
Jei nori pragyventi iš vieno kūrinio – sukurk gravitacinį variklį. Būsi multimilijardierius.
Džiaugiuosi, kad dar neišmirė racionaliai mąstantys žmonės 😀 Komercialistai serga kažkokiu sutrikimu, nes kad ir kiek aiškintum, kad vagystė != piratavimas, jie vistiek teigs atvirkščiai ir meluos meluos meluos, o buka (t.y. avinų banda) visuomenė kibs ant kabliuko ir kibs..
Jei tik žmonės mokėtų kritiškai įvertinti kiekvieną situaciją ir pritaikyti tai praktikoje, būtų daug mažiau problemų…
Dabar dėl pačių muzikantų… altenatyvų pardavinėti (!) savo kūrybą yra pakankamai, ir netgi PIRATAVIMĄ galima panaudoti „promotion“ tikslais, bet beveik niekas iš popsininkų to nenori… atsiranda visokios išimtys, kaip NIN ar Radiohead, bet vis dar kiti industrijos gigantai bando prasukt reikalą su cenzūra (piratų persekiojimu) ir tikisi daugiau pelno, netgi jie, o jų prodiuseriai… jie tik vergai, problema dažnai yra prodiuseriai ir visokios monopolinės organizacijos… deja, taip nebus ir viskas slysta iš jų rankų ir anksčiau ar vėliau bus taip, kaip numatyta 🙂 Atsisakyti copy-right’o, patentų yra realu. Ir gauti užmokestį už savo kūrybą yra taip pat realu ir tai jau vyksta.
PEACE.
P.S. o dėl žiurkėniško instinkto kauoti… na, aš tai išaugau iš to, dabar siunčiu tik tokią muziką, kurią klausau ir perlausau iškart parsisiuntęs ir įvertinu, patinka ar ne. Jeigu nepatinka – trinu lauk. HDD ne guminis ir šiukšlių man nereikia. Čia panašiai kaip moterim yra su batų kaupimo sindromu, kai nenešiojami batai guli ištisus metus, bet „gaila išmest gerą/gražų daiktą“. Psichologinis čia toks sutrikimas matyt.. nežinau pavadinimo.. Turiu apie 60 GB muzikos ir visus albumus esu perklausęs bent po vieną kartą. 🙂 o jei ko neklausau jau gan ilgą laiką, bet didelio gailesčio trinu ir tiek. Net kopijų nesidarau, nes bet kada galima atsiųsti vėl.. išskyrus tuos atvejus, kai kurinys yra labai retas, sunkiai randamas.
-› MaikUniversum – na, racionaliai mąstyti šiais laikais nemadinga, kur kas paprasčiau su minia kartu judėti.
O kaupimas – neprisiruošiu savo skladuko pravalyt, įtariu, geras trečdalis išsivalytų
Na dėl muzikos/filmų manau nekyla didesnių klausimų. Tiek filmai, tiek muzika betkokiu atveju nebankrutuos, turės savo publica, jei nėra visiškas š. Aš žinoma nekalbu apie kažkokį vargšą kaimo Jurgį sėdintį kaimelį ir svajojantį apie pasaulinę scena – na manau supratot esmę.
Žiauriau mano nuomone yra visas profesionalaus softo nulaužinėjimas. Šį dalyką manau jau galima lyginti vagystei – na pats vagystės terminas gal ir netinka, bet programų „nulaužinėjimas“ nėra gerai.
-› fate – dėl profesionalaus softo – mūsų kontoroje visas softas, naudojamas gamyboje – legalus. Noriu, kad mūsų sysadminas, kuris atsako už šitą reikalą, miegotų ramiai. Net Total Commander licenzijas pundeliais perkam 😉
Na tokiu poziuriu turetumem ir graikam ir egiptieciam ir Romos inkvicijai moket autorines teises – uz itakalbai istorijai matematikai fizikai ir istorijai. rementis autoriniu teisiu nuostatu jai kurinys paviesinamas tai uz jo skaityma moket kaip ir nederetu. juk nemokam masinu kurejam uz tai kad jie sukure masinas – jai reikia produkta perkam ir naudojames . Nematau jokio reikalo pirkt programines ar dar kokios kitos irangos , pirkau kompa ir jis mano . turiu interneta ir moku uz paslaugas , rezultatai to ka duoda kompas su internetu mano.
Karve valdiska- pienas mano .
saldytuvas valdiskas o saltis kuri jis duoda – mano.
Juk aiskiau ir but negali. Jaigu net rugpieniu kaime issiaiskino tai ir mum neturetu kilt bedu ( jai kas neaisku ziurim multika)
-› HI – nu tu čia įdomiai Rūgpienių kaimą prikabinai prie mano teorijos 😉