2011: Šiandien prieš 70 metų
Trumpa frazė iš Wikipedijos:
1941 – World War II: Yugoslav royal colonel Dragoljub Mihailović starts fighting with German occupation troops, beginning the Serbian resistance.
Sudėtingo likimo žmogus, Draža Michajlovičius. Karališkosios Jugoslavijos kariuomenės pulkininkas, pirmas pradėjęs partizaninę kovą prieš vokiškuosius okupantus ir pastarųjų kolaborantus chorvatus, vėliau jis perėjo prie chorvatų civilių žudymo ir ginkluotos kovos prieš sustiprėjusius komunistinus Tito patizanus. Žodis „četnikas’ iki šiol ex-Jugoslavijos dalyse dar daug kam tebereiškia žiaurų žudiką…
Deja, prieš nacius kovoję sąjungininkai savo partneriu Jugoslavijoje pasirinko Tito, tad Michalovičius liko istorijos užribyje, o pasibaigus karui, buvo sušaudytas už karo meto nusikaltimus. Savotiški jo pasekėjai nekaltų žmonių žudyme pasireiškė ir po Jugoslavijos subyrėjimo 1994aisiais visoses ex-JSFR respublikose… Negraži tradicija, tsakant… 🙁
2009: Šiandien prieš 96 metus
Trumpa frazė iš Wikipedijos:
1913 – Igor Sikorsky becomes the first man to pilot a four-engine aircraft.
Įdomiai čia parašyta – „pirmas žmogus, pilotavęs keturmotorį lėktuvą“. Iš tikrųjų kaip pilotas Sikorskis nepaliko bent kiek žymesnio pėdsako aviacijos istorijoje – ne skraidymas buvo jo veiklos pagrindinė sritis. Tas keturmotoris lėktuvas – „Russkij Vitiaz (Rusijos Vytis)“ – buvo toks pirmas pasaulyje ir jo paties sukonstruotas. Sikorskis konstravo didžiulius lėktuvus ir po „Russkij Vitiaz“ avarijos (nuo lėktuvo Morane atitrūkęs variklis įsirėžė į „Russkij Vitiaz“) jis sukonstravo didžiausią prieš Pirmajį pasaulinį karą lėktuvą – „Ilja Muromec“.
Palikęs žymų pėdsaką daugiamotorių lėktuvų konstravime, po bolševikinio Spalio perversmo Sikorskis pabėgo į JAV, kur užsiėmė skraidančių valčių ir amfibijų kūrimu. Ir šioje srityje jo indėlis nemažas, tačiau labiausiai šiandien jo vardas turbūt žinomas dėl daugybės įvairių modelių sraigtasparnių. Pradėjęs konstruoti sraigtasparnius dar prieš Pirmąjį pasaulinį karą, jis tapo Sraigtasparnių Tėvu, nes būtent jo idėjos realizuotos absoliučioje daugumoje šiandine skraidančių metalinių „laumžirgių“.
ironija. rusas sukūrė amerikos pagr. ginklą…
Taip. Plius – prieš savo kompanijos bosų valią 😀
Dėl Michajlovičiaus – gal vertėtų patikslinti, jos jis ne šiaip ėmė pjauti chorvatus. Kaip pats puikiai žinai, chorvatų ustašiai tapo nacių sąjungininkais ir pjovė serbus. Na, kai įprasta Balkanuose. Beje, kiek pamenu, Draža vėliau sugebėjo ir su vokiečiais susidėti prieš Tito, ar kažkas panašaus…
Kaslink chorvatų ustašių – taip, Draža, kaip doras serbų monarchistas, negalėjo pakęsti chorvatų nepriklausomybės, o ir ustašiai tikrai serbus naikino. Kad būtų linksmiua – karo pradžioje Draža kartkartėm susidėdavo su Tito chebra kai kurioms operacijoms, bet paskui vienareikšmiškai juos dusino