Feed on
Posts
Comments

2011: Šiandien prieš 47 metus
Trumpa frazė iš Wikipedijos:
1964 – The Arab League meets in East Jerusalem to discuss the Palestinian question, leading to the formation of the Palestinian Liberation Organization.

Kai pagalvoji – Palestinios Išvadavimo Organizacija buvo sukurta konsoliduoti ginkluotai palestiniečių kovai prieš Izraelį, kuo užsiiminėjo iki 1991ųjų, kai Madrido konferencijoje pradėjo taikos derybas su tuo pačiu nekenčiamu Izraeliu… Iki tų pačių 1991ųjų dėl kai kurių savo kovos metodų laikyta teroristine organizacija, sugebėjo atmesti prievartą kaip pagrindinį kovos metodą. 1993iaisiais pripažino Izraelio teisę egzistuoti mainais į tai, kad Izrelis ją pripažino palestiniečių atstove. Vienžo, pradėjo ginkluopta kova, bet su laiku suvokė, kad būtini kompromisai, o taikiu būdu bent kažką galima išpešti iš Izraelio.

2009: Šiandien prieš 556 metus
Trumpa frazė iš Wikipedijos:
1453 – Byzantine-Ottoman Wars: Ottoman armies under Sultan Mehmed II Fatih capture Constantinople after a siege, ending the Byzantine Empire.

Atvirai pasakius, tik dabar susimąsčiau, kiek mažai težinau apie Bizantiją. Regis, vistik tai buvo imperija, praegzistavusi beveik 1200 metų, tad gal derėtų apie ją žinoti kažką žymiai daugiau, nei probėgmom pravarytas mokyklinio vadovėlio kursas.
Tačiau nežinojimo aknys glūdi turbūt giliau. Mes nejaučiame savęs susietais su Bizantijos imperija. Esame (bent jau teorikai) katalikai, Vakarų Romos imperijos kultūros ir vakarietiškos krinkščionybės palikuonys. Bizantija gi mums siejasi visų pirma su pravoslavų/ortodoksų krikščionybe, rytietiškąja krikščionybe. O kadangi būtent Rusija, kelis šimtmečius be paliovos kariavusi su Lietuva/Lenkija, o po to virš 120 metų valdžiusi padalytąją Žečpospolitą, siejasi su rytietiškąja krikščionybe – mums Bizantija yra tarsi užkariautojo komponentas. Playginkime savo bažnyčias ir pravoslavų cerkves – skirtumas matyti iškart. Tad galbūt tas nenoras domėtis rytitiškąja krikčionybe yra (beveik) genetiniame lygmenyje, tarsi organizmo savigynos reakcija? Nes Romos imperija domėjauis daug, ir jos istorija man visada buvo įdomi.
Kitas dalykas – Bizantija darė per mažą įtaką Vakarų Europai, kurios dalimi kadaise per Lenkiją tapo Lietuva. Jei Gediminas su Algirdu dar buvo lyg ir nieko prieš tapti pravoslavais, tai sulig Vytautu ir Jogaila Lietuva nusisuko nuo Bizantijos palikimo. Turbūt todėl nuo jos vėliau nesunkiai atkrito kadaise prisiglaususios rusų kunigaikštystės, bevelijusios būti „po Lietuva“ nei „po Aukso Orda“.
Vienžod, taip keistai ir netikėtai radau mano dar dorai netyrinėtą žemę 😉

22 Responses to “Gegužės 29 prieš NN metų”

  1. stiuartas parašė:

    Bizantija buvo gana glaudžiai susijusi su Kijevo Rusia. Po to juk Kijevas LDK pateko. O šiaip tai ilgą laiką Konstontinopolis, tuomet vadinamas miestų miestu, miestų karalienę, buvo krikščionybės bastionas. Tik todėl arabai neįlinfo Europon ir per Balkanus, kaip buvo per Ispaniją perėję.
    Labai įdomi valstybė. Save laikusiu Romos imperijos tradicijų tęsėja, kalbėjusi graikiškai. Ten bėgo tarnauti sutriuškinti saksai iš Anglijos ir rusinai iš Kijevo Rusios, vikingai iš Skandinavijos.
    Čia kaip istorikas biškiuką užsidegiau 🙂

  2. grumlinas parašė:

    Tai vat ir aš, vien užmetęs akį Wikipedijon, pajutau, kad tą istorijos klodą reiktų patyrinėti 🙂

  3. troy parašė:

    Mehmetas II beje pasiskelbė Romos imperatoriumi – savaip tęsė Romos liniją. Į Sofijos įėjo pasibarstęs galvą pelenais(jau po skerdynių)
    Beje Mehmeto kariuomenės didelę dalį sudarė kirkščionys. Pvz artilerijai vadovavo vengras Urbanas ir t.tt.

  4. grumlinas parašė:

    Apie Urbaną teko skaityti – jis sukūrė super-patrankią, kuri ir pramušė Konstantinopolio sienas

  5. Lokyz parašė:

    Pala pala – virš 200 metų valdžiusi?

    • grumlinas parašė:

      Budrūs tie lokiai… 😉

      • Lokyz parašė:

        Pavavasarį nebemiegasi:)

      • Lokyz parašė:

        Nori – dar pasakysiu?
        Ne per Lenkiją Mindaugas karūnuotas buvo…
        Jei jau apie nacionalinius piktumus Lenkijai – taigi kaikurios šalies šlėktos Vytauto karūną nup*zdino. (tik niekam nesakyk, ba pamanys, kad mes kokie ant-kaimyniški 😉

        • grumlinas parašė:

          Taigi, kad Mindaugas su kalavijuočiais krikštų biznelius varinėjo, baisus neunoras gaunasi… 😀

          • Lokyz parašė:

            Unoras neunoras, ale gi Vycka didžiuoju pakrikštyjo koks tai čekų historikas. Berods 20 amžiaus pradžioj.
            Grįžtant prie Bizantijos ir LDK – unitai yra unikalus fenomenas, labai skaudžiai ignoruojamas. Toks labai sunkiai suvokimas kompromisas krikšitjimo kardu apystovose.

            • grumlinas parašė:

              Unitai buvo nei katalikai, nei ortodoksai, o tiesiog potencialūs šitų dviejų religijų konkurentai, tad nenuostabu, kad gaudavo liūlin nuo abiejų

            • Lokyz parašė:

              Unitai buvo bandymas perlipti tam tikras konvencijas. Mano supratimu – labai grakštus bandymas, nekeičiant liturgijos, t.y. ritualų. Baltarusių dalis tą žingsnį labai vertina ir ilgisi prievariniu būdu prarastos sao identiteto dalies. (nejautriai kažkaip skamba). Gal paprasčiau – man yra sakę, kad dėkingi vien už jų prisiminimą.

  6. Maumaz parašė:

    Kažkada likvidavau šią žinių spragą perskaitydamas gan nuobodžią, bet visgi informatyvią http://maumaz.livejournal.com/545370.html

    O va komentaruose Kreivarankis su ibicvsu kažką dar atkasė verto dėmesio 🙂

  7. gunas parašė:

    Prieš porą metų teko būti Konstantinopolyje (pardon, Stambule 🙂 ) Vis dar matyti įspūdingi Bizantijos pėdsakai, pvz., požeminės vandens cisternos (kai kurias turkai tik atsitiktinai atrado po daugelio metų nuo užkariavimo). Aišku, apverktinai atrodo, kai palygini centrinės miesto dalies maketą muziejuje su dabartiniu vaizdu… Vietoj didžiulio hipodromo išlikus tik viena bronzinė kolona su gyvatėmis , kurią, be to, berods XVII amžiuje apkapojo girtas LDK bajoras (gal netgi lietuvis? 🙂 )http://en.wikipedia.org/wiki/Serpent_Column
    O štai Topkapi sultono rūmai- labai įspūdingas muziejus, su puikia sultonų ginklų kolekcija, galima pamatyti netgi to paties mechmedo nukariautojo kardą, puikaus darbo ir puikios būklės. Na ir įdomi šventųjų relikvijų ekspozicija, netgi Mozės lazda ten yra 🙂 o taip pat pranašo Mahometo bendražygių kalavijai, mekos kaabos papuošimai ir kiti įdomūs dalykai. Labai rekomenduoju.

    • grumlinas parašė:

      Ajooo, Stambulas įspūdingas. Gaila, tuomet fotkinau dar senuku Zenitu, o negatyvus kažkur užkišau… 🙁